Dünya Devi Amazon Türkiye'de beklentileri karşılayabildi mi?

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin başlangıcında yer edinen Amazon'un ülkemizde hizmet verebileceğini İlk olarak 2017 yılının Haziran ayında duyum olarak sizlere aktarmıştık. Bu duyum haberinin arından ise uzun süren bir sessizlik devri yaşandı.

"Amazon, Türkiye'de ne zaman hizmet vermeye başlayacak, yerli e-ticaret sitelerinin rekabette tepkisi ne olacak?" derken, Amazon sessiz sedasız Türkiye'de markalarını tescil ettirdi. Bu gelişmenin yaşanmasından yaklaşık 6 ay sonra ise Amazon, Amazon.Com.Tr adresinden ülkemizde resmen hizmet vermeye başladı. Kısaca tam olarak geçtiğimiz yıl bugün, Türkiye'deki faaliyetlerine başladı.

Ülkemizde büyük beklentilerle karşıladığımız Amazon, ilk izlenimlerinde ne yazık ki kullanıcıları pek memnun edememişti. Büyük bir beklenti olmasına karşın Amazon, daha basit bir açılışı tercih etmiş olması ise yaşanan hayal kırıklığının en önemli nedeniydi. Ürün çeşitliliğinin yetersiz olması, rakiplerine karşı fiyat avantajı sunmaması ve sipariş/teslimat sürecindeki problemler sebebiyle tepkiler alan Amazon Türkiye, ilk zamanlarda tehlikeli sonuç odağı oldu.

Şimdi ise geriye dönüp bakmış olduğumızda 1 yıl boyunca da platformda herhangi bir yenilik yapıldığını söylemek mümkün değil.

Ne bekledik, ne bulduk?

Aslen beklediğimiz tek bir şey vardı; Amazon'un ABD'de nasılsa Türkiye'de de öyle etkinlik göstermesi. Ancak Türkiye pazarına girmiş olduğu ilk günde olmadığı gibi, 365. Günde de bu ne yazık ki mümkün olmadı ve Amazon, bayağı bir e-tecim şeklinde yoluna devam ediyor. Öncelikle çeşitli mecralardaki geri dönüşlerden yola çıkarak, Amazon'un bir "e-tecim sitesi" olarak kullanıcıları doygunluk ettiğini söylemek mümkün.

Genel olarak gönderimler tertipli bir halde ve zamanında yapılıyor. Ancak Amazon'u Amazon meydana getirenın bu olmadığını da bu noktada belirtmek gerek. Çünkü şirket, bir pazar yeri olmaktan çok daha ötede, bir "teknoloji şirketi" olarak konumlanıyor. Fakat Amazon Türkiye dediğimiz süre aklımıza bir tek bir e-tecim sitesi geliyor.

Tek yenilik: Aynı gün teslimat hizmeti

Marka tescili alınan ürünler içinde Amazon Prime, Amazon Fire ve Firely, Amazon Echo, EchoDot, Tap ve Alexa, Amazon Basics, Amazon Gamelift, Amazon Spark, Amazon Blink ve Amazon Fresh yer ediniyor. Ancak bu ürünlerin herhangi birinin Türkiye pazarına girip girmeyeceği belli değil. Açıkçası bu da kullanıcıların coşkuını kaybetmesine niçin oluyor. Amazon Türkiye ilgili bir arama yaptığımda "aynı gün teslimat hizmeti" haricinde herhangi bir yenilik göremiyorum. Artık bu hizmeti, hemen hemen her e-tecim platformunun kullanıcılarına sunduğunu söylemek mümkün.

Bu konum keşke böyle olmasa ve globalde her insanın severek kullandığı biroldukça Amazon ürününü hepimiz de kendi ülkemizde rahatça kullanabilsek. Sadece şu an için ufukta kayda kıymet bir yenilik görünmüyor ve bizim açımızdan Amazon, Türkiye'deki 1. Senesinde da beklentileri karşılamıyor.