Facebook Portal TV ürününü tanıttı, video sohbet odaklı yeni ürün!

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Portal ve Portal+ ürünlerini piyasaya süren facebook, bundan bir kaç ay önce yeni Portal modellerini sonbaharda tanıtacağını duyurmuştu. Dün yeni modelleri görücüye çıkaran şirket, tekrar tasarlanmış olan modellerin yanı sıra yeni Portal TV ürününü de tanıttı. 

Facebook Portal ve Portal Mini ürünlerinin tekrar tasarlayan şirket, televizyonun üzerine yahut alt kısmına yerleşebilen Portal TV'yi de yakında satışa sunacak. 

Şimdiye kadar Portal serisinde video arama özelliğine odaklanan facebook, Portal TV ile ürüne yeni özellikler ekliyor. Kullananların Spotify yada Amazon Prime Video benzer biçimde uygulamalara Televizyonları üzerinden erişmesini sağlayan Portal TV; Amazon Fire TV'ye olan benzerliği ile dikkat çekiyor. 

Bunun yanı sıra Portal TV kullanıcıların sanal asistanlara erişmesine de olanak tanıyor. Portal TV üzerinden Amazon'un sanal asistanı Alexa'ya erişebilen kullanıcılar akıllı ev sistemlerini kullanabilirken, müzik çalma şeklinde sıradan görevleri de yerine getirebiliyor. Kullananların OK, Portal komutuyla feysbuk'un sanal asistanına da erişebildiğini izah edelim. Kullanıcılar feysbuk'un sanal asistanı üzerinden dostlarının doğumgününü öğrenme şeklinde daha sıradan işlemleri yapabiliyor. 

Portal ürünlerinde şimdiye kadar video aramalar için yalnız Messenger desteği veren şirketin, yeni ürünlerle birlikte WhatsApp'i de cihaza eklediğini söylemekte yarar var.

Daha önce yalnız ABD ve Kanada'da satışa sunulan Portal ürünleri, bu kere Fransa, Italya, İspanya, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere biroldukça yeni ülkeye açılacak. 

Facebook'un önceki modellere kıyasla bu yeni Portal ürünlerini daha düşük fiyat etiketiyle piyasaya süreceğini belirtelim. Şirket Portal Mini'yi 129 dolardan, Portal'ı ise 179 dolardan satışa sunacak.Her iki ürün de 15 Kasım'dan itibaren kullanıcılara teslim edilmeye başlanacak. Şirketin yeni ürünü Portal TV ise 149 dolar fiyatıyla 5 Kasım'da alıcılarla buluşacak.

Son olarak Portal'a dair daha önce bizim de dile getirdiğimiz güvenlik ve gizlilik endişelerine facebook'un kayıtsız kalmadığını belirtelim. Şirket, bu yeni cihazlarda kullanıcılara kamerayı ve mikrofonu kapatabilecekleri fiziksel bir düğme sunuyor. Portal ürünlerindeki kamera ve mikrofon kapatıldıktan sonra ise kırmızı bir ışık yanıyor. Bu yeni düğmenin yanı sıra kamera üzerine yerleştirilen bir fiziksel bir sürgü bulunduğunu da ekleyelim. 

Yine de feysbuk'un geçtiğimiz günlerde Messenger'daki ses kayıtlarını sözleşmeli çalışanlara dinleterek degizyazı ettirdiğini düşünürsek, bahsi geçen güvenlik önlemlerininin güvenilirliğini bir defa daha sorgulamak mümkün.