Shopify, 450 Milyon Dolara 6 River Systems Satın Aldı

Shopify, satış zincirini güçlendirmek için depo otomasyon ve yönetim teknolojileri geliştiren 6 River Systems'ı 450 milyon dolara satın aldı. Bu satın alma ile beraber Shopify'ın Haziran ayında tanıttığı Fulfillment Network'ünün güçlenmesi umut ediliyor. 

Zira satın alma yardımıyla Shopify, Amazon'un kendi robotik işini geliştirmesine yardımcı olan uzmanlar ile çalışabilecek. O dönemde Kiva Systems'ın, Amazon'un robotik işini geliştirmeye yardım etriğini ve hemen sonra da şirket tarafınca satın alındığını hatırlatalım. 

Shopify'ın CEO'su Tobi Lütke, yaptığı açıklamada şirketin Fulfillment alanında da e-ticaretteki zorluklara olan yaklaşımını sürdürdüğünü ve herkesin rekabet edebilmesi için en iyi teknolojilerden faydalanacaklarını dile getirdi. Lütke, 6 River Systems ile dünyanın her yerinden her ölçekteki şirketlere teknoloji ve operasyonel verimlilik getirdiklerini de sözlerine ekledi. 

Satın alma anlaşması 6 Rivers'ın aralarında Menlo Ventures, Norwest Venture Partners ve Eclipse Partners'ın yer aldığı yatırımcıları tarafından onaylandı.  6 Rivers, nakit ve hisseler dahil olmak üzere toplam 450 milyon dolara denk satın alındı. Anlaşmayla beraber 69 milyon dolar değerindeki Shopify A sınıfı hisseleri de 6 River Systems’ın çalışanları ve kurucularına verildi. 

Shopify, yaptığı açıklamada bu satın almanın şirketin 2018 gelirine tesir etmediğini belirtti. Ayrıca 6 River Systems satın almasının şirketin harcamalarıda 25 milyon dolarlık bir artış yaratması planlanıyor. 6 River Systems'ın operasyon maliyetleri 10 milyon dolar olarak öne çıkarken, gayrimaddi varlıkların amortismanı 8 milyon dolar ve hisse senedi tazminatı 7 milyon dolar tutuyor. Üstelik şirket, 6 River Systems'ın senelik gelirinin 2020'de nerede ise 30 milyon dolar olacağını ön görüyor. 

Kısa vadede şirkete büyük bir gelir kazandırmayacak olsa da uzun vadede Shopify'ın bu satın alma yardımıyla rekabette güç kazacağı kati.