Uludağ Sözlük ve İnci Sözlük Platformları Satıldı

Uludağ lügat ve İnci sözlük markalarının yüzde 50’sini, Bursa’da faaliyet gösteren Ergünkent İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı emin Adanur satın aldı. 28 yaşındaki genç girişimci, Türkiye’de yeni neslin en yoğun takip ettiği platformlar içinde yer alan bu iki lügat sitesini ve bağlı toplumsal içerik platformlarını inşaat sektöründe katma kıymet elde etmek için kullanacak.

Yolculukları 15 yıl önce başladı


Uludağ lügat’ün dijital dünyadaki büyük yolculuğu 2005’te öğrenci projesi olarak başladı. 4 yıl sonra İnci sözlük, çok kısa süre içinde kendi kitlesini oluşturarak Türkiye internetinde adını duyurmaya başladı. Peşinden İncicaps ve Haberself ile kitlelere ulaşan bu iki lügat platformu, sosyal medyada da geniş bir takipçiye ulaştı.

Bu arada belirtelim, 2013’te Promoviral markasıyla kurumsal firmalara sosyal medya ajans hizmeti vermeye başlandı. 2016’da Texas, Dallas’ta Amerikan şirketlerine hizmet veren yazılım ofisi kuruldu.

Kurumsallaşma ve yatırımlara hız verilecek


Şirketin yarı hissesinin satışı ondan sonra yönetim ekibi ve ekip çalışmaya devam edecek. Sözlüklerden ve toplumsal platformlardan oluşan şirketin kurumsallaşmasına dönük çalışmalar yapılacak. Önümüzdeki dönemde uygulama geliştirme mevzusunda insan kaynağı yatırımına gidilecek. Ek olarak sözlüklerle beraber toplumsal medya profillerindeki takipçi kitlesine dönük oyunlar geliştirilmesi için de çalışmalara hız verilecek.

Türkiye’nin ikinci en büyük lügat sitesi


Kuruluş tarihi 2005 olan Uludağ lügat, bugün 850 bin gmeşhurk ziyaretçi sayısı ve 700 bin üyeyle Türkiye’nin ikinci en büyük sözlük sitesi. 2009 doğumlu İnci sözlük ise 1,2 milyon üyeye ve toplumsal medyada toplam 15 milyon takipçiye haiz. Uludağ lügat’te 3 milyon mevzu başlığıyla ilgili 22 milyon yazı (entry) içeriyor.

Kendi jargonunu ve Caps kültürünü oluşturdu


Türkiye web kültürüne pek çok şey kazandıran İnci sözlük, fotoğraf altına kırmızı şerit çekilerek içeriğe uygun mizahi sözler yazılması prensibine dayanan Caps’ın öncülerinden. İnternet fenomeni Caps’ın tescil sahibi olan İncicaps'te üretilen içerikler facebook ve Twitter gibi toplumsal ağlarda yoğun olarak paylaşılıyor. İncicaps’in Instagram’da 1,3 milyon, facebook’ta 1,9 milyon, Twitter’da ise 2,7 milyon takip edeni bulunuyor.